Arra gondoltam, hogy a mai bejegyzésben összeszedem, hogy milyen alap bőrtípusok vannak, hogyan tudod megállapítani ezt te otthon magadnak, illetve, hogy miket kell szem előtt tartani, és milyen bőrápoló termékeket érdemes használni egy-egy bőrtípusnál. Természetesen ez egy óriási téma és rengeteget lehet róla beszélni, én most igyekeztem a legalapvetőbb dolgokat összefoglalni közérthető módon.
Hogyan tudod megállapítani? Figyeld meg, hogy vannak-e száraz, hámló részek a bőrödön, tágak vagy szűkek-e a pórusaid, mennyire zsíros, pattanásos a bőröd, és hogyan ezek az arcod melyik részére jellemzőek. Ezután a legegyszerűbb, ha megmosod az arcod és utána nem viszel fel rá semmilyen sminket vagy krémet pár órán keresztül és megfigyeled, hogy hogyan viselkedik a bőröd.
Normál: A bőröd általában se nem zsíros, se nem száraz, miután megmostad, utána is kellemes érzet marad az arcbőrön, nem feszül. Általában szép egységes az arcbőr, nem jellemző rá a pattanás vagy a tág pórusok. Ez az egyik legszerencsésebb és általában a legprobléma mentesebb típus és a legritkább is.
Ápolása: Általában nem igényel plusz kezelést, csak az alapokat, ami reggel: arctisztítás, hidratálás, fényvédő, este pedig a smink és szennyeződések eltávolítása, majd hidratálás. Természetesen ha úgy érzed, ezen felül nyugodtan kipróbálhatsz különböző szérumokat és arcpakolásokat, illetve 1-2 hetente, vagy ahogy érzed, érdemes lehet még egy hámlasztót felvinni, de a te bőrödnek, ha egyébként problémamentes, ez az alaprutin is teljesen megfelelő és elegendő.
Száraz: Ha a bőröd húzódik, érzed, hogy száraz, esetleg hámlik, hajlamos a kipirosodásra, akkor száraz az arcbőrtípusod. Általában nincsen, vagy kevés pattanás jellemző rá, nem tágak a pórusaid, érzékenyebb lehet összeségében, hamarabb jelentkezhetnek a ráncok is.
Ápolása: Ha száraz a bőröd, a megfelelő hidratálás nagyon fontos. A reggelt te is kezd egy gyengéd lemosással, hidratálással és fényvédővel, este pedig lemosás és jó alapos hidratálás. Ennél a típusnál már érdemes hetente több alkalommal is egy kis extra kényeztetést adni a bőrnek hidratáló szérumok formájában, amik segítik megtartani a bőr nedvesség tartalmát. A hialuronsav lesz az egyik legmegfelelőbb a számodra, mivel csodásan segíti a bőr nedvességtartalmának megtartását és fokozását.
Zsíros: Ha a megmosás után már 1-2 órával nagyon fénylik az egész arcod, érzed, hogy zsíros, olajos és a pattanásokra, miteszerekre is hajlamosabb vagy, pórusaid is tágabbak, akkor zsíros arcbőrrel rendelkezel. A pattanások után fellelhetőek a bőrön foltok is. Jó hír viszont, hogy kevésbe hajalmos a ráncosodásra ez a bőrtípus.
Ápolása: Az alaprutin itt is hasonló reggel, alapos arctisztítás, utána fényvédő. A hidratálást ki lehet hagyni, általában a fényvédő elegendő. Arra érdemes figyelni, hogy az esti hidratáló könnyű állagú legyen és inkább vízbázisú. Esténként viszont az alapos arctisztítás után és a hidratálás előtt érdemes valamilyen hámlasztót használni, illetve pattanások, foltok elleni szérumokat. Ilyen a retinolsav, a C-vitamin, vagy a szalicilsav is például.
Kombinált: Ha a T vonalban, azaz a homlokod és az orr, áll részen a megmosás után érzed, hogy zsíros a bőröd, miteszeres, de a többi részen, az orcádon meg szárazabb, húzódik, vagy normál, akkor kombinált bőrtípussal rendelkezel. Erre a típusra is jellemzőek a pattanások, foltok főleg a T vonalban.
Ápolása: Tulajdonképpen ugyan az, mint a zsíros bőrnél, esetleg a hidratálónál érdemes jobban figyelni, hogy elegendő legyen a szárazabb részeken.
Természetesen a különböző típusokon belül is lehetnek fokozatok és eltérések, illetve ezeken felül is jelentkezhetnek különböző bőrproblémák és persze sokkal mélyebben is bele lehetne menni a dolgokba, de alapvetően ezekre érdemes odafigyelni :-) A következő cikkben pedig arról lesz szó, hogy mi mit jelent és mit mire lehet használni, lényegében egy alap bőrápolási szótár és kisokos :-)
A cikket a Notino támogatta
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.